Ove Bengt Berg:
Kongens sjukdom:
Uverdig,
unødvendig og respektløst!
Med statens egen mediekanal i spissen la NRK tv 27.08.2026 opp til en markering av det som var tenkt som kong Haralds sluttfase og død. Fra før kl 09 den 27.08.2026 var NRK-meldinga ikke til å misforstå: Det var klart at kongen kom til å død om bare svært kort tid. NRK har jo i ukesvis planlagt stoff om hvordan de skulle markere kong Haralds død, og de var helt sikkert sprekkeferdig om å komme først ut med alt de hadde gjort klart. Kongebiograf Harald Stanghelle var tidlig innkalt for å fortelle om kong Haralds avslutta kongegjerning. Det var på formiddagen 27.08 meldinger om blomsternedlegging og folkeforsamlinger foran Slottet. Noe som hadde som virkning at det kom enda flere. For mange ville være med å markere kongen ved hans død.
I det dette skrives, kl 23.19 den 27.08.2026 er fortsatt ikke kongen meldt død av statens, regjeringas og Stortingets egen mediekanal NRK. Familien har fra tidlig i dag vært på Rikshospitalet på hans rom, dro hjem seint på ettermiddagen og møtte opp igjen på kvelden. Tenk om kongen ikke dør før i morgen, eller i overmorgen? Tenk om kongen mot all varsla sannsynlighet, til alles glede, overlever sjukdommene han har fått? Hva har da statens mediesjef, kringkastingssjef Vibeke Fürst Haugen, å komme opp med for sitt forsvar for sin tydelig mellom linjene altfor tidlige grunnløse reelle dødsmelding?
Det er vår kongefamilie, et symbol på det nasjonale fellesskapet. Men kanskje enda viktigere i denne sammenhengen, kongefamilien er tross alt de også, en familie, de er mennesker som vi andre. Da er det uverdig, lenge før den sjuke er død, og antyde som NRK og flere andre at «nå dør han straks.»
Hvorfor har ikke kringkastingssjefen gitt beskjed til sine underordna statsansatte at «Vi trenger ikke følge kongens sjukdomsforløp som en fotballkamp, som en underholdningsgreie.»? Vi trenger ikke fotfølge hver eneste i kongefamilien for å få sekundoppdatering om sjukdomsutviklinga?
Sjølsagt er reportasjen i NRK og andre steder 27.08.2026 uverdig, den er helt unødvendig og derfor er den helt respektløs. Vi som må betale for Vibeke Fürst Haugen og hennes underordna trenger ikke vite så intime spørsmål som detaljer for hvert sekund for utvikling av personen Harald, om aldri så mye en konge, men også en far og en bestefars, dramatiske sjukdom som sannsynligvis kan ende med døden for han. La oss nøye oss med å vente på resultatet. Det er trist nok. NRK-Haugens underordna gjør det mennesket som får hjelp til å kjempe om å overleve til en underholdende fotballkamp. Vi har nok av fotballkamper og underholdning om vi ikke skal gjøres menneskers kanskje siste kamp til underholdning.
Hvorfor må vi finne oss i å bli styrt av slike respektløse og ufølsomme statsansatte som Haugens utvalgte disipler?
Framheva bilde:
Slottet med kongeflagget.
Foto: OBB/Politikus


