Israel vil krig mot Iran.
Trump nøler?

Del:

I Norge gikk det nok de fleste hus forbi at det 11.02.2026 var et hastemøte i Washington mellom Israels statsminister Netanyahu og Trump. Et møte initiert av Israel for å drive på for å slette alle Irans ressurser fordi de har registrert at Trump ikke er interessert i en ny krig.
Netanyahu forsøkte å hindre at Trump lot være å gå til krig. Men det kan bli vanskelig for Israel. Det vil være ekstra viktig for Israel-lobbyen å legge ekstra press på den aktøren de har finansiert, Marco Rubio, USAs utenriksminister.

Mearshiemer har skrevet denne følgeteksten til det nær tre kvarter lange intervjuet med Napolitiano 12.02.2026:

Intro John J. Mearsheimer:

Den 12. februar 2026 deltok jeg i programmet «Judging Freedom» for å snakke om møtet mellom statsminister Netanyahu og president Trump i Det hvite hus dagen før (11. februar). I tilknytning til dette diskuterte vi Israels ulike krav og nytten av å bruke militærmakt for å oppnå dem.

Jeg understreket at Trump ser ut til å ønske å forhandle fram en avtale med Iran slik at han kan unngå å bruke militærmakt. Israel ønsker ingen forhandlinger med Iran i det hele tatt, men dersom forhandlinger likevel må finne sted, vil de at de skal ende med:

1) å eliminere Irans kapasitet til anriking av uran (atomberikelse),
2) å eliminere alle iranske ballistiske missiler som kan nå Israel,
3) å eliminere Irans støtte til Hamas, Hizbollah og houthiene.

Iran nekter imidlertid fullstendig å forhandle om noen av disse kravene, og vil kun diskutere å sette begrensninger på sin kapasitet til anriking av uran, på linje med det som skjedde med JCPOA-avtalen (Felles omfattende handlingsplan / atomavtalen) i 2015. Dette er fullstendig uakseptabelt for Netanyahu og andre haukete israelere (høgre/hardlinere i israelsk politikk).

Det virker som om Trump innser at han ikke har noen mulighet til å bruke militærmakt for å presse Iran til å akseptere Israels krav, eller til å styrte regimet for å få en regjering som vil godta disse kravene. Dermed er han i praksis tvunget til å forhandle med Iran om å begrense landets kapasitet til anriking av uran – noe som gjør Netanyahu rasende. Ikke overraskende var det tydelig etter møtet at det gikk dårlig for Israel.

Selvsagt vil det som skjer nå være at «Israel-først»-kreftene (de som prioriterer Israels interesser først) her i USA vil begynne å legge press på Trump for å angripe Iran militært, sjøl om det ikke er i USAs nasjonale interesse. Det blir interessant å se hvordan dette utvikler seg.

Etterord fra OBB,Politikus:
Sett fra Israel er ikke Trump en pålitelig president. Han kan tenkes å avvise Israels krav. Israel har som sin ryggmargsrefleks å henrette alle som viser den minste nøling på å støtte Israel. Problemet er at visepresident J. D. Vance neppe er noe bedre for Israel enn Trump. Det blir problematisk for Israel å få manøvrert Rubio inn som president. Starter Israel på egen hånd for å presse Trump til å teppebombe Iran, hvis det er mulig, kan det ende med at Israel utslettes. 

Framheva bilde:
Skjermdump fra YouTube.

Du kan få nye innlegg
fra Politikus gratis tilsendt 
hvis du fyller ut epostadr under: