Åse Thomassen:

Snart 2026.

Del:

Åse Thomassen:

Åse Thomassen

Snart 2026. Jeg gleder meg. Det blir et spennende år. Det kan bli et farlig år i Norge og Europa. Som innbyggere må vi gjøre alt for å delta i vårt demokrati. Og verne om vårt demokrati. Og jobbe for å hindre krig i Europa. Og jobbe for fred.

Verden går inn i en pause på mange områder i julen. Og bra er det. Nyhetsflommen blir mindre. Vi får mer tid til å reflektere og tenke – ja bortsett fra de som står for julematen da. Det er grenser for hvor mange interessante tanker det er mulig å tenke når julemiddagen skal være perfekt.

EU gikk på et nederlag om den fortsatte støtten til Ukraina sist helg. Selvsagt kunne de ikke bruke den russiske stats midler. At de ikke forstod det viser hvor langt ut å kjøre ledelsen av EU er.

Min interesse for Greta Thunberg begynte egentlig med at jeg var fascinert av hennes opptreden på Skavlan. Hun snakket svært godt for seg. Min interesse sendte meg ut på Google. Der så jeg at historien om henne kanskje ikke var slik den ble presentert på Skavlan. Mange ble sinte over mine kronikker (bøkene har hovedsaklig folk utenfor Norge lest) om Greta Thunberg. Kritikerne tok for gitt at jeg ikke brydde meg om naturvern. Det gjør jeg. Jeg har ikke lappen en gang. Jeg var for naturvern da jeg var 18 år, og har ikke sluttet å være opptatt av natur og bærekraft. Men pirket man borti dyrkingen av Greta Thunberg var man likevel fanden sjøl.

Kunnskapen jeg fikk ved å sette meg inn i fenomenet Greta Thunberg, gjorde kanskje at det var lettere å gjennomskue propagandaen om Ukraina og Zelensky. Vesten har fått sitt Waterloo med krigen i Ukraina. President Trump forsøker å komme seg ut av krigen. EU er låst fast i engasjementet, og aner ikke hvor de vil. At de sammenlignes med spilleavhengige som satser alt og deretter låner for å forsette spillet, er ikke en urimelig analyse.

Min manglende støtte til Ukraina har selvsagt både såret og irritert. Også mennesker som likte meg før 2022. Jeg har ingenting i mot Ukraina og ukrainere. Jeg er derimot en sterk motstander av en krig der løgn er en altfor stor komponent. Og der Vesten ikke er rene engler. For de som gidder å undersøke, er krigen i Ukraina en krig som kunne vært unngått. Men leser du bare norske aviser er det lett å tro at det er den slemme mot den gode. Så enkel er verden sjelden.

2026 kan bli et tøft år for Europa. Norge er unntaket økonomisk sett, men vi har politikere som er for dårlige til å prioritere. Når det har vært snakk om ekstrabevilgningen fra EU til Ukraina på 90 000 Euro omtales det som et høyt beløp. I realiteten er det drøyt halvparten av det norske statsbudsjettet – til et land i krig. Det burde gi perspektiver på den norske pengebruken. Selv om det er for lite penger til mye her på berget, er det også overflod av penger i offentlig sektor. Alt eser ut, men det er likevel ikke nok til vitale oppgaver for barn og eldre. Og mye annet som burde prioriteres.

EU har glemt hvorfor de fikk Nobels Fredprisen i 2012. Jeg lurer av og til hvor de har stua bort fredsprisen. Ligger den under en bunke med kopiark på et gjenglemt kopirom i Brüssel? Kan virke slik. Fred er jo blitt et fremmedord i EU. Heller en god krig enn en dårlig fred.

Men i julen skal vi alle være glade. 😊

Innlegget er henta fra Åse Thomaasens Facebook-side
og gjengitt med hennes tillatelse.

Framheva bilde:
KI-generert av SuperGrok.

Du kan få nye innlegg
fra Politikus gratis tilsendt 
hvis du fyller ut epostadr under: